Teknik Özellikler
| Range of product | Telemecanique Limit switches XC Standard |
|---|---|
| Series name | Standard format |
| Product or component type | Limit switch |
| Device short name | XCKS |
| Sensor design | Form D conforming to CENELEC EN 50041 |
| Body type | Fixed |
| Head type | Rotary head |
| Material | Plastic |
| Body material | Plastic |
| Head material | Plastic |
| Fixing mode | By the body |
| Movement of operating head | Rotary |
| Type of operator | Spring return round rod lever thermoplastic round rod 6 mm, L = 200 mm |
| Type of approach | Lateral approach, 1 or 2 programmable direction |
| Cable entry | 1 entry tapped for Pg 13.5 cable gland, cable outer diameter: 9-12 mm |
| Contacts type and composition | 1 NC + 1 NO |
| Contact operation | Slow-break, break before make |
| Switch actuation | By any moving part |
| Electrical connection | Screw-clamp terminals, clamping capacity: 1 x 0.5...2 x 2.5 mm² |
| Contacts insulation form | Zb |
| Positive opening | Without |
| Contact code designation | A300, AC-15 (Ue = 240 V), Ie = 3 A conforming to IEC 60947-5-1 appendix A, Q300, DC-13 (Ue = 250 V), Ie = 0.27 A conforming to IEC 60947-5-1 appendix A |
| Resistance across terminals | 25 MOhm conforming to IEC 60255-7 category 3 |
| Terminals description ISO n°1 | (13-14)NO(21-22)NC |
| Shock resistance | 50 gn for 11 ms conforming to IEC 60068-2-27 |
| Vibration resistance | 25 gn (f= 10-500 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 |
| IP degree of protection | IP67 conforming to IEC 60529, IP66 conforming to IEC 60529 |
| IK degree of protection | IK05 conforming to IEC 62262 |
| Electrical shock protection class | Class II conforming to IEC 61140, class II conforming to NF C 20-030 |
| Overvoltage category | Class II conforming to IEC 61140, class II conforming to NF C 20-030 |
| Protective treatment | TC |
| Product certifications | CCCCSAUL |
| Standards | CENELEC EN 50041CSA C22.2 No 14IEC 60204-1IEC 60947-5-1UL 508 |
| Unit type of package 1 | PCE |
| Number of units in package 1 | 1 |
| California proposition 65 | WARNING: This product can expose you to chemicals including: Diisononyl phthalate (DINP), which is known to the State of California to cause cancer, and Di-isodecyl phthalate (DIDP), which is known to the State of California to cause birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov |