| Range of product | Telemecanique Limit switches XC Standard |
|---|
| Series name | Standard format |
|---|
| Product or component type | Limit switch |
|---|
| Device short name | XCKD |
|---|
| Sensor design | Compact form E conforming to CENELEC EN 50047 |
|---|
| Body type | Fixed |
|---|
| Head type | Plunger head |
|---|
| Material | Metal |
|---|
| Body material | Zamak |
|---|
| Head material | Zamak |
|---|
| Fixing mode | By the body |
|---|
| Movement of operating head | Linear |
|---|
| Type of operator | Spring return roller lever plunger thermoplastic |
|---|
| Type of approach | Lateral approach, 1 direction |
|---|
| Contacts type and composition | 1 NC + 1 NO |
|---|
| Contact operation | Slow-break, break before make |
|---|
| Switch actuation | By 30° cam |
|---|
| Electrical connection | Screw-clamp terminals, clamping capacity: 1 x 0.5...2 x 2.5 mm² |
|---|
| Cable entry | 1 entry tapped for M16 x 1.5 cable gland, cable outer diameter: 4-8 mm |
|---|
| Contacts insulation form | Zb |
|---|
| Positive opening | With |
|---|
| Repeat accuracy | 0.1 mm on the tripping points with 1 million operating cycles |
|---|
| Contact code designation | A300, AC-15 (Ue = 240 V), Ie = 3 A, Ithe = 10 A conforming to IEC 60947-5-1, A300, AC-15 (Ue = 240 V), Ie = 3 A, Ithe = 10 A conforming to IEC 60947-5-1 appendix A, Q300, DC-13 (Ue = 250 V), Ie = 0.27 A conforming to IEC 60947-5-1, Q300, DC-13 (Ue = 250 V), Ie = 0.27 A conforming to IEC 60947-5-1 appendix A |
|---|
| Resistance across terminals | 25 MOhm conforming to IEC 60255-7 category 3 |
|---|
| Terminals description ISO n°1 | (13-14)NO(21-22)NC |
|---|
| Shock resistance | 50 gn for 11 ms conforming to IEC 60068-2-27 |
|---|
| Vibration resistance | 25 gn (f= 10-500 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 |
|---|
| IP degree of protection | IP66 conforming to IEC 60529, IP67 conforming to IEC 60529 |
|---|
| IK degree of protection | IK06 conforming to IEC 62262 |
|---|
| Electrical shock protection class | Class I conforming to IEC 61140, class I conforming to NF C 20-030 |
|---|
| Protective treatment | TC |
|---|
| Product certifications | CCCCSAUL |
|---|
| Standards | CSA C22.2 No 14IEC 60204-1IEC 60947-5-1UL 508 |
|---|
| Unit type of package 1 | PCE |
|---|
| Number of units in package 1 | 1 |
|---|
| Package 1 height | 3.2 CENTIMETER |
|---|
| Package 1 weight | 0.177 KILOGRAM |
|---|
| Package 1 width | 3.8 CENTIMETER |
|---|
| Package 1 length | 9.8 CENTIMETER |
|---|
| Unit type of package 2 | S01 |
|---|
| Number of units in package 2 | 44 |
|---|
| Package 2 height | 15 CENTIMETER |
|---|
| Package 2 width | 15 CENTIMETER |
|---|
| Package 2 length | 40 CENTIMETER |
|---|
| Package 2 weight | 8.013 KILOGRAM |
|---|
| Unit type of package 3 | CAR |
|---|
| Number of units in package 3 | 1 |
|---|
| Package 3 height | 3.2 CENTIMETER |
|---|
| Package 3 width | 3.8 CENTIMETER |
|---|
| Package 3 length | 9.8 CENTIMETER |
|---|
| Package 3 weight | 0.177 KILOGRAM |
|---|
| Indivisible sale quantity | 1 |
|---|
| California proposition 65 | WARNING: This product can expose you to chemicals including: Diisononyl phthalate (DINP), which is known to the State of California to cause cancer, and Di-isodecyl phthalate (DIDP), which is known to the State of California to cause birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov |
|---|