Teknik Özellikler
| Range of product | Telemecanique Safety switches XCS |
|---|---|
| Product or component type | Coded magnetic system |
| Component name | XCSDM4 |
| Design | Rectangular |
| Size | 100 x 34 x 32 mm |
| Contacts type and composition | 1 NO + 1 NO |
| Material | Plastic |
| Electrical connection | Connector |
| Connector type | M12 |
| Local signalling | Green, orange and red 1 LED |
| Approach directions | 9 directions |
| [Ue] rated operational voltage | 24 V DC (- 20...10 %) |
| Type of output stage | Solid-state, PNP |
| Safety outputs | 2 outputs 1.5 A, 24 V, DC |
| Alarm output | 1 solid-state output, 0.5 A, 24 V, DC, PNP |
| Protection type | Overload and short-circuit protection |
| Switching frequency | 3 Hz |
| Time delay | 100 ms activation |
| Tightening torque | < 1.8 N.m |
| Installed device | 32 maximum with 2 m long cable |
| Marking | CE |
| Safety level | Category 4 correctly wired conforming to ISO 13849-1, PL = e correctly wired conforming to ISO 13849-1, SIL 3 correctly wired conforming to IEC 61508 |
| Safety reliability data | HFT = 1, MTTFd = 182 years, PFD = 1.15E-5, PFH = 3.94E-9, SF = 92.5 % |
| Enclosure material | Thermoplastic PBT |
| Standards | EN 13849-1IEC 60947-5-1IEC 60947-5-2IEC 60947-5-3IEC 61508IEC 62061ISO 14119 |
| Product certifications | CSATÜVUL |
| Vibration resistance | 10 gn (f= 10-500 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 30 gn for 11 ms conforming to IEC 60068-2-27 |
| Sensitivity to magnetic fields | 0.5 MILLITESLA |
| Electrical shock protection class | Class III conforming to IEC 61140 |
| IP degree of protection | IP67 conforming to IEC 60529 |
| Unit type of package 1 | PCE |
| Number of units in package 1 | 1 |
| California proposition 65 | WARNING: This product can expose you to chemicals including: Diisononyl phthalate (DINP), which is known to the State of California to cause cancer, and Di-isodecyl phthalate (DIDP), which is known to the State of California to cause birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov |