Teknik Özellikler
| Range of product | OsiSense XC |
|---|---|
| Series name | Special format |
| Product or component type | Limit switch |
| Product specific application | For severe applications |
| Device short name | XC2J |
| Body type | Fixed |
| Head type | Rotary head |
| Material | Metal |
| Movement of operating head | Rotary |
| Type of operator | Square rod lever steel square rod 3 mm, L = 125 mm |
| Switch actuation | By any moving part |
| Type of approach | Lateral approach, 2 directions |
| Contact operation | Snap action |
| Fixing mode | By the body |
| Electrical connection | Screw-clamp terminals, clamping capacity: 1 x 0.5...2 x 2.5 mm² |
| Cable entry | 1 entry incorporating cable gland, cable outer diameter: 6-13.5 mm |
| Contacts insulation form | Za |
| Positive opening | Without |
| Contacts material | Silver plated contacts |
| Contact code designation | - |
| Resistance across terminals | 25 MOhm conforming to IEC 60255-7 category 3, 25 MOhm conforming to NF C 93-050 method A |
| Terminals description ISO n°1 | (13-14-11-12)OF |
| Shock resistance | 25 gn for 18 ms conforming to IEC 60068-2-27 |
| Vibration resistance | 10 gn (f= 10-500 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 |
| IP degree of protection | IP65 conforming to IEC 60529, IP657 conforming to IEC 60529 |
| IK degree of protection | IK08 |
| Electrical shock protection class | Class I conforming to IEC 60536, class I conforming to NF C 20-030 |
| Product certifications | CSADEMKONEMKO |
| Protective treatment | TC |
| Standards | CSA C22.2 No 14IEC 60337-1IEC 60947-5-1UL 508VDE 0660-200 |
| Unit type of package 1 | PCE |
| Number of units in package 1 | 1 |
| Package 1 height | 7.2 CENTIMETER |
| Package 1 width | 4.6 CENTIMETER |
| Package 1 length | 14.5 CENTIMETER |
| Unit type of package 2 | S01 |
| Package 1 weight | 0.631 KILOGRAM |
| Number of units in package 2 | 7 |
| Package 2 height | 15 CENTIMETER |
| Package 2 width | 15 CENTIMETER |
| Package 2 length | 40 CENTIMETER |
| Package 2 weight | 4.646 KILOGRAM |
| Indivisible sale quantity | 1 |
| California proposition 65 | WARNING: This product can expose you to chemicals including: Diisononyl phthalate (DINP), which is known to the State of California to cause cancer, and Di-isodecyl phthalate (DIDP), which is known to the State of California to cause birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov |